Burlington Girls Hockey Club


REMINDER
that
 all certification reimbursement requests must be submitted
by February 29th for the 2019/20 season.


__________________________________________

Please refer to the chart below for age division name changes and birth years
for 2020-2021 season.

 Current Name Birth Year   New Name
 Initiation
 2014 & Younger U7
 Novice  2012 & Younger  U9
 Atom  2010 & Younger  U11
 Peewee  2008 & Younger  U13
 Bantam  2006 & Younger  U15
 Midget 2003 & Younger  U18
   *ALL AGES AS OF DECEMBER 31st*  


__________________________________________________________


Wear your CUDAS Pride!


A wide selection of CUDAS merchandise is available exclusively at Jimmy Tee's.
Information about our merchandise and how to purchase is available on the CUDAS Merchandise page.
______________________________________________________________________________


 

News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By BGHC Communications Jen Buchalter on Friday, February 14, 2020 (409 views)
The BGHC is pleased to announce the following Team 3 Rep coaching appointments for the upcoming 2020-2021 season. Read More
Upcoming Events
Full CalendarGame Schedule for the Next 5 Days
FridaySaturdaySundayMondayTuesday
BAN - Bantam (U15) House 5 - White - Southpoint Stars Keith Lindsay Memorial Tournament
Rep
Bantam (U15) AA (Dallas Gray)
6:45 PM
@ North Halton Twisters
CAA Centre [LLR2G3]
Rep
Midget (U18) AA (Dana Weistra)
7:30 PM
@ Mississauga Hurricanes
PW
PeeWee (U13) House 2 - Orange
8:30 AM
vs. PW - PeeWee (U13) House 3 - Red
PW
PeeWee (U13) House 5 - Purple
9:30 AM
vs. PW - PeeWee (U13) House 6 - White
PW
PeeWee (U13) House 1 - Black
10:30 AM
vs. PW - PeeWee (U13) House 4 - Blue
Rep
Atom (U11) BB (Craig Valiquette)
11:00 AM
@ Oakville Hornets
BAN
Bantam (U15) House 3 - Red
11:30 AM
vs. Mississauga Hurricanes
BAN
Bantam (U15) House 1 - Green
12:30 PM
vs. BAN - Bantam (U15) House 6 - Blue
NOV
Novice (U9) House 2 - White
1:00 PM
vs. NOV - Novice (U9) House 1 - Green
Rep
Atom (U11) A (Michael Burton)
1:30 PM
@ Oakville Hornets
BAN
Bantam (U15) House 4 - Orange
1:30 PM
vs. BAN - Bantam (U15) House 2 - Black
NOV
Novice (U9) House 4 - Wine Red
2:00 PM
vs. NOV - Novice (U9) House 3 - Light Blue
PW
PeeWee (U13) House 1 - Black
2:00 PM
@ Ancaster Avalanche
Rep
Midget (U18) A (Stephen Day)
2:30 PM
vs. Flamborough Falcons
ATO
Atom (U11) House 2 - Silver
3:00 PM
vs. ATO - Atom (U11) House 3 - Yellow
Rep
Novice (U9) B
4:00 PM
vs. Mississauga Hurricanes
Rep
Midget (U18) AA (Dana Weistra)
4:00 PM
vs. Oakville Hornets
ATO
Atom (U11) House 6 - Purple
4:00 PM
vs. ATO - Atom (U11) House 4 - White
Rep
Bantam (U15) AA (Dallas Gray)
4:15 PM
@ Mississauga Hurricanes
Rep
Intermediate AA (Kevin Greco)
4:30 PM
@ Southwest Wildcats
Rep
Atom (U11) AA (Chris Douridas)
5:00 PM
vs. Stoney Creek Sabres
ATO
Atom (U11) House 5 - Red
5:00 PM
vs. ATO - Atom (U11) House 1 - Orange
Rep
Bantam (U15) A (Dave Lafleur)
5:30 PM
@ Mississauga Hurricanes
Rep
PeeWee (U13) BB (Josh Flippance)
6:30 PM
vs. Mississauga Hurricanes
IP (U7) (Twice a Week)
IP (U7) (Twice a week) Team 3 - Red
8:00 AM
vs. IP (U7) (Twice a Week) - IP (U7) (Twice a week) Team 4 - Navy Blue
IP (U7) (Twice a Week)
IP (U7) (Twice a week) Team 1 - Light Blue
9:00 AM
vs. IP (U7) (Twice a Week) - IP (U7) (Twice a week) Team 2 - Green
Rep
Novice (U9) B
11:00 AM
vs. Flamborough Falcons
Rep
Bantam (U15) AA (Dallas Gray)
11:00 AM
vs. Mississauga Hurricanes
Rep
Intermediate AA (Kevin Greco)
12:30 PM
@ Southwest Wildcats
Rep
Bantam (U15) A (Dave Lafleur)
2:30 PM
@ Oakville Hornets
Rep
Midget (U18) A (Stephen Day)
3:00 PM
@ Flamborough Falcons
Rep
PeeWee (U13) A (Marty Savoy)
3:30 PM
@ Mississauga Hurricanes
MID
Midget (U18) House 4 - Red
4:00 PM
vs. MID - Midget (U18) House 3 - Orange
DS
Atom (U11) DS
4:00 PM
vs. Oakville Hornets
Rep
Bantam (U15) BB (John Brown)
4:15 PM
@ Mississauga Hurricanes
Iceland Sports Complex [OWMiss5686AWAY]
Rep
Atom (U11) A (Michael Burton)
4:30 PM
@ Ancaster Avalanche
Rep
Midget (U18) B (Chris Plummer)
4:45 PM
@ Mississauga Hurricanes
Rep
PeeWee (U13) AA (Vanessa Dupuis)
5:00 PM
@ Oakville Hornets
MID
Midget (U18) House 1 - Black
5:00 PM
vs. MID - Midget (U18) House 2 - White
MID
Midget (U18) House 5 - Purple
9:00 PM
vs. MID - Midget (U18) House 6 - Blue
Rep
PeeWee (U13) AA (Vanessa Dupuis)
6:00 PM
vs. Oakville Hornets
Mountainside Arena [OWOakHOME]
MID
Midget (U18) House 6 - Blue
6:30 PM
vs. MID - Midget (U18) House 3 - Orange
DS
PeeWee (U13) DS
7:00 PM
@ Mississauga Hurricanes
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
Social Networking
Follow Us On
Follow Burlington Girls Hockey Club on Twitter
- and -
Visit Burlington Girls Hockey Club on Facebook
- and -
Follow Burlington Girls Hockey Club on Instagram
Quick Links
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
Organization Record
Upcoming Games
  • Fri
    Feb 28
    12:00 PM
    BAN - Bantam (U15) House 5 - White
    at Southpoint Stars
    Wheatley Area Arena
  • Fri
    Feb 28
    3:30 PM
    BAN - Bantam (U15) House 5 - White
    vs. Chatham Kent Crush
    Unico Rink - Leamington Kinsmen Rec Complex
  • Fri
    Feb 28
    6:45 PM
    Rep - Bantam (U15) AA (Dallas Gray)
    at North Halton Twisters
  • Fri
    Feb 28
    7:30 PM
    Rep - Midget (U18) AA (Dana Weistra)
    at Mississauga Hurricanes
  • Sat
    Feb 29
    8:30 AM
    PW - PeeWee (U13) House 2 - Orange
    vs. PW - PeeWee (U13) House 3 - Red
  • Sat
    Feb 29
    9:30 AM
    PW - PeeWee (U13) House 5 - Purple
    vs. PW - PeeWee (U13) House 6 - White
View AllOnline Libraries
Colours Legend
The following colours are used throughout the site to help display schedule information.
  • Home Regular Season & Playoff
  • Away Regular Season & Playoff
  • Practices & Exhibition Games
  • Tournaments & Tournament Games
Printed from bghc.ca on Friday, February 28, 2020 at 2:54 AM